top of page
Search

Piyano eğitiminin olmazsa olmazları; etütler ve gamlar.

Becerilerin etkili ve kullanılabilir hale gelebilmesi için, eğitim ve öğrenim sürekliliği şarttır. Piyanoda psiko-motor becerilerinin gelişebilmesi için kasların doğru ve yeterli bir şekilde çalışması gerekir. Kasların doğru ve yeterli bir şekilde çalışabilmesi için de piyano karşısına oturduğumuz her gün, her müzikal aktiviteden önce etüt ve gamların tekrarı için en az 20 dakika zaman ayrılmalıdır. Böylelikle, psiko-motor becerileri gelişecek ve diğer müzikal bağlamlara aktarılacaktır.


Etütler:

Piyano etütleri, çeşitli tonlarda ve yapılarda, eğitim amaçlı uygulanan müzik parçalarıdır. Avuç içi kemikler arasındaki kasların esnek olmasını sağlamak amacıyla yapılır. Etütler, öğrencinin teknik becerisinin gelişmesine, ellerinin ve parmaklarının güçlenmesine, hareketlerine, hızına ve müzikal olma yeteneğine önemli katkılarda bulunur.


Gamlar:

Müzikte gam, belirli bir kalıba ve ses perdesine göre dizilen nota setlerine verilen addır. Gamlar major veya minor olabilirler ve aşamalı olarak öğrenilmelidirler. Her aşama sadece zorluk derecesine göre değil, aynı zamanda belirli parmak hareketleri sırasına göre de planlanmalıdır. Her gam ilk önce iki el ayrı ayrı çalışılmalı, daha sonra birleştirilmelidir. Gamlar aynı zamanda baş parmak geçişi için de çok etkilidir.


Sevgilerimle!


Ceren.


25 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page