top of page
Search

Müzik eğitiminde etkili öğretme ve öğrenme stratejileri!

Updated: May 12, 2020

Müzik alanında gelişim gösterebilmek için kişinin istekli ve meraklı olması gerektiğinden bir önceki yazımda bahsetmiştim. İstekli ve meraklı olmak bu yolda ilerleme göstermek adına emek vermeye hazırlıklı olmak demektir. Bu noktada, ancak doğru yönde emek vermek başarıya götürebilir. O halde müzik eğitimini nasıl daha etkili hale getirebiliriz, gelin kısaca bahsedelim...


1. Düzenli bir şekilde pratik yapmak:

Tartışmasız, herhangi bir müzik aletinde ilerleme gösterebilmek için yapılması gereken en önemli şey kişinin her gün düzenli bir şekilde pratik yapmasıdır. Çalışma aralığı ne kadar uzun tutulursa, gelişme ve konsolidasyon o kadar az olacaktır. Öğrenciler nasıl pratik yapması gerektiğini öğretmenlerinden öğrenir ve öğretmenin verdiği talimatları uygulamaya özen gösterilmelidir. Çalışırken konsantrasyon da çok önemlidir. Piyanonun karşısında uzun süre konsantre olmadan oturmanın günün sonunda kişiye hiçbir faydası olmayacaktır.


2. Müzik derslerine düzenli olarak katılım:

Öğrenim ne kadar geciktirilirse, gelişim de o kadar geciktirilmiş olur. Dolayısıyla, gelişme göstermek isteyen öğrenci derslere düzenli olarak katılmayı ihmal etmemelidir.3. Aile ve öğretmenin motivasyon ve desteği:

Bir önceki yazımda da bahsetmiştim, yine söylüyorum; müzik eğitiminde aile ve öğretmenin desteği çocuğun müzik alanındaki gelişiminde büyük bir rol oynar.


4.Öğretmen ve öğrenci arasındaki olumlu etkileşim:

Öğretmenin öğrencisi ile iyi iletişim kurabilmesi çok önemlidir. Öğrenciye öğrenmesi gerekeni öğretirken onun ne öğrenmek istediğini de göz önünde bulundurmalıdır. Aynı zamanda öğrenci de öğretmenin uygulaması gereken müfredatı bıkmadan, usanmadan öğrenmekle yükümlüdür.


5. Doğru repertuvar seçimi:

Müzik eğitiminin başından itibaren öğrenci için doğru repertuvarın uygulanması gerekir. Repertuvardaki çeşitlilik öğrencinin farklı dönemlere ait farklı müzik türleriyle tanışmasını sağlayacak, bu da ona müzikal ve teknik anlamda çeşitli fikirler sunacaktır.Sevgilerimle!


Ceren.

49 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page